sobota, 9 maja 2015

O czym myśli dziecko pod sercem matki? / Palenie w ciąży!!!

Informacje pochodzą z książki Psychologia rozwojowa człowieka. Charakterystyka życia człowieka. Harwas - Napierała B., Trempała J.Poznano już w niemałym stopniu rozwój fizyczny płodu od momentu połączenia się plemnika z jajeczkiem, aż po sam cud narodzin. Dzięki tej wiedzy każda przyszła mama może poczytać, na jakim etapie rozwoju znajduje się jej maleństwo a lekarze są w stanie wykryć większość nieprawidłowości. Jak jednak sprawa się ma z psychiką dziecka? Na usg widać powiększające się organy, w tym mózg... Ale co z umysłem? Co czuje tak mały człowiek i o czym myśli?  Od kiedy myśli? Jak to wszystko wygląda... od środka?

Już dwa tygodnie po poczęciu rozwija się układ nerwowy. Kilka dni później tworzą się pierwotne neurony, które znajdują się w rynience nerwowej. Z tej rynienki  rozwinie się rdzeń kręgowy! Trzy tygodnie po poczęciu działają już komórki nerwowe i pracują trzy maleńkie jeszcze pęcherzyki, z których rozwinie się przodomózgowie, śródmózgowie i tyłomózgowie. Trzy tygodnie później pojawiają się odruchy nerwowe, mózg związany jest już z mięśniami, a kilka dni później, gdy półkule wypełnią czaszkę, pojawiają się fale mózgowe. Dziecko już czuje! Szczególnie wrażliwe są jego wargi i reszta główki.Co ciekawe, dziecko może także  odczuwać ból. Nocyceptory odpowiedzialne za odczuwanie tak zwanego tępego bólu, pojawiają się już w siódmym tygodniu i szybko osiągają liczbę jak u dorosłego człowieka. Mało tego: dziecko przez to, że jego połączenia nerwowe "dopiero raczkują", więc i dłużej przekazują informacje, ból czuje dość długo. Jak uchronić takie maleństwo? Przede wszystkim nie palić! Palenie w ciąży powoduje cierpienie u maluszka! Dzieci palaczek cierpią na niedotlenny ból głowy, który musi być wyjątkowo silny, gdyż niewykształcony do końca mózg nie potrafi jeszcze bronić się przed cierpieniem, nie tłumi więc bólu w żaden sposób (zob. str 31).

  W czwartym miesiącu ciąży mózg dynamicznie dojrzewa: pojawiają się wciąż nowe połączenia nerwowe. Niektóre dzieci są bardziej, inne mniej ruchliwe - dlaczego? Już wtedy uwidacznia się odziedziczony po rodzicach temperament (oczywiście oprócz tego wpływ ma też ruchliwość matki). Pod koniec szóstego miesiąca maleństwo ma takie same fale mózgowe jak noworodek! Bardzo ważne, by przyszła mama się nie denerwowała:
W 24. tygodniu między 70 tysiącami komórek tkanki mózgowej wielkości łebka od szpilki istnieje 124 milionów połączeń. Z maksymalnej liczby 200 miliardów neuronów połowa ginie migrując do kory mózgowej, nie znajdując dla siebie roli w sieci tworzących się połączeń.  Jeśli jakieś czynniki szkodliwe, w tym np. stres matki zaburzą tę migrację lub tworzenie połączeń, mogą się pojawić w późniejszym życiu problemy natury psychicznej.  
 Psychologia rozwojowa człowieka... str. 25

Ponadto jeśli matka odczuwa długotrwały stres, agresję lub depresję, może spowodować u swojego dziecka trwałe uszkodzenia różnych narządów - deformacje ucha, rozszczep wargi a nawet zmniejszoną masę mózgu (zob. str 38).

W trzecim trymestrze mózg dziecka powiększa się, zmienia się układ bruzd, a połączenia nerwowe są już na tak wysokim poziomie, że dziecko w brzuchu matki uczy się: zapamiętuje, ma już swoje nawyki, a także... odczuwa emocje. Gdy śni, mózg pracuje na najwyższych obrotach, dokonując analizy informacji. Jedna półkula lubuje się w odbieraniu dźwięków mowy, podczas gdy druga reaguje na muzykę. O czym więc może śnić nasze dziecko? O tym, co odczuło tego dnia: wyjątkowy smak wód płodowych, śmiech matki, głos taty czule mówiącego do brzuszka... Może także śnić o tym, o czym... myślała matka. Nie widzi oczywiście jej myśli, ale rozumie towarzyszące im emocje.
 Naukowcy nie potrafią tego wyjaśnić, ale istnieje psychiczny sznur, który oprócz pępowiny łączy dziecko ze swą matką. Jeśli ciężarna ma złe myśli  dotyczące dziecka, przeżyła wcześniej stratę ciąży, ma złe  wspomnienia dotyczące swojej matki, może nastąpić szereg komplikacji ciążowo-porodowych (zob. str 40).

Ważne więc jest, aby oczekiwać na narodziny dziecka z radością i spokojem. Nasze emocje są emocjami także naszego nienarodzonego jeszcze dziecka, dlatego dostarczmy mu jak najwięcej przyjemności. Unikajmy także używek - nie tylko alkoholu, ale i nikotyny! Palenie w ciąży to jak zafundowanie swojemu dziecku komory gazowej, w której będzie nieustannie czuło ból.


6 komentarzy:

 1. To niesamowite, że maleństwo już w brzuszku mamy tyle odczuwa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda? To już jest nowa istota, dopiero kształtujący się, ale już nowy człowiek :) Ostatnio przeczytałam gdzieś na facebooku wypowiedź człowieka krytykującego pro-life, gdyż jego zdaniem "płód jak pomidor - nic nie czuje"... Aż mi się słabo zrobiło, brrr!

   Usuń
 2. Bardzo ciekawy post dziękuję za link :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że przypadł Ci do gustu :) Trafiłam na tę książkę dzięki uprzejmości mojej koleżanki, która czytała ją na studiach psychologicznych i postanowiłam się tymi informacjami podzielić :)
   Pozdrawiam

   Usuń
 3. Niesamowite, jestem pod ogromnym wrażeniem ile taka kruszynka jest w stanie poczuć.

  OdpowiedzUsuń
 4. Argumenty powinny trafić do tych matek, które własne słabości przekładają nad zdrowiem dziecka. Jest to dość częsta praktyka u kobiet w ciąży, szkodliwość papierosów uznaje się za niską w porównaniu do innych używek.

  OdpowiedzUsuń

Kornelcia

Suwaczek z babyboom.pl